2 Lip

Cukrzyca – czym jest?

Cukrzyca to ciężka choroba której nie należy bagatelizować. Długotrwałe leczenie cukrzycy opiera się na: odpowiedniej diecie, leczeniu hipoglikemizującym, psychoterapii pacjenta, w celu zaakceptowania poprzez niego choroby, a także leczeniu odpowiednim wysiłkiem fizycznym po to by zwiększyć przemianę materii oraz tym samym doprowadzić do większego spalania węglowodanów, oraz polega na kształceniu zdrowotnym mającym pomóc samodzielnemu kontrolowaniu poprzez oznaczenie poziomu glukozy we krwi oraz zawartości cukru w moczu (tzw. glikozurii) poprzez samych chorych w domu za sprawą suchych testów papierkowych.
Ale nie jesteś sam/a! Bo osoby chore na schorzenie takie jak cukrzyca mają możliwość udawania się do poradni cukrzycowych, do których to powinny przychodzić regularnie we wskazanych terminach a to w celu okresowej kontroli lekarskiej oraz laboratoryjnej, po to aby właściwie zapobiegać albo opóźniać wystąpienie oraz rozwój tzw. późnych powikłań (następstw) cukrzycy. To właśnie odpowiednie leczenie i dopasowanie dawkowania leków przeciwcukrzycowych możliwe staje się jeżeli często bada się oraz kontroluje stężenie glukozy we krwi i moczu. Ponadto, cukrzyków kieruje się zazwyczaj do właściwych ośrodków sanatoryjnych, z których to te największe mieszczą się w Krynicy i w Kołobrzegu, po to by wytwarzać oraz utrwalać właściwe nawyki żywieniowe i regularność dawkowania preparatów. Niemniej jednak zdiagnozowanie cukrzycy potrzebuje częstych badań laboratoryjnych krwi oraz moczu.
Ale to jeszcze nie wszystko! Bo wszystko zaczyna się od jedzenia! Istotnym czynnikiem, potrzebnym w efektownym leczeniu choroby jaką jest cukrzyca, jest odpowiednia dieta, dopasowana do fizjologicznego zapotrzebowania naszego organizmu i do należnej masy ciała chorego. Trzeba nadmienić, że efektywność oraz trwałość leczenia zależy w dużej mierze od systematycznego zażywania poprzez chorego na cukrzycę zaleconych mu leków, ale również ścisłe przestrzeganie zaleconych mu przez lekarza zasad odżywiania się. Wszystko to jest bardzo ważne by normalnie funkcjonować i czuć się zdrowszym dlatego jest tak potrzebne. Warto przestrzegać zaleceń lekarza.