13 Paź

Historia ortodoncji

Ortodoncja jest jedną z dziedzin medycyny, a dokładniej – jedną z dziedzin stomatologii. Lekarze uprawiający właśnie tę specjalność leczą uzębienie, ale przede wszystkim  wady zębów i wady szczękowo – twarzowe, a także korygują nieprawidłowości zębów. Jednym z takich lekarzy jest ortodonta piaseczno http://cmp.med.pl/pl/nasi-lekarze/baza/items/kategoria/ortodonta-l  – lekarz, który z całą pewnością Ci pomoże.

Ze stomatologią wiąże się naprawdę wiele specjalności. Pierwsza, która się wykształciła była chirurgia stomatologiczna. Zęby usuwane były od naprawdę dawna, szacuje się, że już kilka milionów lat przed naszą erą czynność ta była wykonywana. 12 lat p.n.e próbowano już leczenia zębów. Wykonywano to w różnorodny sposób – często poprzez np. zdrapywanie z zębów próchniczy.  Pochodzące szkielety czaszki z zębami sprzed około 9 tysięcy lat mają ślady borowania. Jak widać zatem od bardzo dawna ludzie interesowana li się zębami – nie ma w ty nic dziwnego. Ból zębów nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych.

Ortodoncja jako nauka i jako specjalność rozwinęła się przede wszystkim w wieku XVIII. Wcześniej oczywiście można  było już o nich usłyszeć, jednak do tej pory rozwój był bardzo powolny. Wiek ten był przełomowy ponieważ obalono wtedy mit – bardzo resztą powszechny, mówiący o tym, że w zębach mieszkają robaki. Udowodniono również, że przyczyną bólu zebów i ich psucia się  jest cukier.

Problemy zębami

Problemów z zębami, które rozwiązuje ortodonta piaseczno  jest naprawdę sporo. Możemy mówić o stłoczeniach, szparowatości, zatrzymaniach zębów, a także braku zawiązków zębowych. Pierwsza dolegliwość  polega na tym, ze żeby są po prostu mocno stłoczone – sa po prostu zbyt duże lub ilość zębów jest większa niż normalnie. Szparowatość z kolei  to problem z dużymi szparami między zębami. Zatrzymane żeby są po prostu nieprawidłowo wykształcone.  Z kolei jeśli chodzi o brak zawiązków zębowych, łączy się to z tym, że po wypadnięciu zębów mlecznych, nie wypadają żeby stałe. Dobry  ortodonta piaseczno  zajmuje się również problemami wad zgryzu, do których zaliczamy wady pionowe, wady poziome oraz wady poprzeczne. Wady zgryzu mogą być zarówno wrodzone jak i nabyte. Pierwsze z nich mogą być dziedziczone, drugie powstają już po urodzeniu, np. na skutek pewnych nawyków – ssanie palca itp.

Chcesz mieć piękne zęby? W takim razie nie omijaj gabinetów dentystycznych oraz gabinetów ortodontycznych. Są to miejsca, w których specjaliści doskonale zajmą się wyglądem i zdrowiem Twoich zębów. Warto z nich korzystać i warto zatroszczyć się o piękny wygląd swoich zębów!