18 Paź

USG w ciąży

Możliwość wykonania usg w ciąży jest dla wielu kobiet czymś wspaniałym. Ujrzenia dziecka po raz pierwszy i usłyszenie bicia jego  serca jest czego nie da się opisać w prostych słowach – czy w ogóle da się to opisać? Wykonywanie  usg ciąży warszawa http://cmp.med.pl/pl/opieka-dla-ciebie/cennik/uslugi/items/kategoria/diagnostyka-obrazowa-usg to usługa niezwykle popularna w gabinetach ginekologicznych i nie ma się czemu dziwić.

justify;”>Jeszcze kilkadziesiąt lat temu myśl o tym, że można zobaczyć dziecko jeszcze nienarodzone, było fantazją – nikt nie spodziewał się, ze będzie to nie tylko możliwe, ale że będziemy mogli dziecko oglądać z tak dużą dokładnością. Odkąd pojawiły się badania ultrasonograficzne, możemy obserwować dziecko w łonie matki, co jest chwilą niezwykle wzruszającą. Ale nie chodzi tylko o wzruszenia, czy chęć zobaczenia dziecka. Chodzi również o to, aby dokładnie sprawdzić, czy dziecko rozwija się w prawidłowy sposób, czy nie jest chore i czy nie potrzebuje specjalistycznej pomocy, jeszcze przed urodzeniem.

Jak często robić USG?

Zastanawiasz się jak często robić usg ciąży warszawa ? Zalecenia są takie, aby usg wykonać 3 razy. Jednak, najczęściej zdarza się, że jest ono wykonane o jeden raz więcej. Lekarze zalecają, aby usg ciąży warszawa wykonane było pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży, a także między 28 a 32 tygodniem ciąży. W każdym z tych usg ocenia się nieco inne parametry, tak aby mieć pewność, ze dziecko rozwija się  w odpowiedni sposób.

Jednak, bardzo często wykonuje się jeszcze jedno USG – początkowe. Kiedy przychodzimy do lekarza ginekologa z podejrzeniem ciąży, zazwyczaj wykonuje on usg, aby sprawdzić, czy ciąża faktycznie jest. Usg to nie jest w zaleceniach, jednak jest obecnie praktykowane niemal we wszystkich gabinetach ginekologicznych.

Usg nie tylko wtedy…

USG wykonuje się nie tylko wtedy, gdy są na to jakieś odgórne zalecenia. Ty najlepiej wiesz, co dzieje się w twoim organizmie. Zawsze, kiedy czujesz jakiś dyskomfort czy ból w podbrzuszu, powinnaś zgłosić się do swojego ginekologa w celu wykonania usg i sprawdzenia, czy na pewno wszystko jest w porządku.

Dzięki usg możemy dowiedzieć się jaka jest liczba zarodków, a więc czy urodzisz jedno czy więcej dzieci, a także, jaki  jest wiek ciąży oraz płeć dziecka, jakie są parametry oraz jaka jest budowa zewnętrzna oraz anatomiczna płodu. Lekarz ocenia również jak rozwija się całe ciało; czy odpowiednie wymiary ma głowa i szyja dziecka, czy serce dobrze się rozwija, jaka jest jama brzuszna oraz kręgosłup i kości, a także stopy. Wszystko to jest bardzo ważne w kontekście zdrowia Twojego dziecka.